Soha nem éreztem rá késztetést, hogy jogosítványt szerezzek, vagy saját autóval járjam a város utcáit. Budapestiként a munkahelyem kényelmesen megközelíthető tömegközlekedéssel, amikor pedig nyaralni indulok, jobban szeretek a vonat ablakából vagy az utastérből nézelődni, mint a forgalomra koncentrálni.
Amikor barátokkal indulunk kikapcsolódni, általában összedobjuk a benzinpénzt, és az az egy-két ember fuvaroz mindenkit, aki rendelkezik autóval. Mindenkinek így éri meg jobban, ráadásul érdekes beszélgetések szoktak az utastérben kibontakozni.
Legutóbb egy olyan barátommal utaztam együtt, akinek gyermekei vannak, úgyhogy az átlagosnál többet gondol a jövőre. Egyrészt előnyben részesíti a fenntartható megoldásokat, másrészt megfontoltan költekezik, hiszen három gyerek mellett a mai világban mindig van hova tenni a pénzt.
Éppen ezért egy ideje már azon gondolkozik, napelem rendszert telepít, hogy ezzel biztosítsa otthona energiaellátását. Ez a technológia éveken át népszerű megoldásnak számított a napelem szaldó miatt, de a barátom most arról számolt be, hogy 2024-től új szabályozás lép érvénybe.
Változások az elszámolásban
A hazai napelem rendszerek túlnyomó többsége a villamosenergia hálózatra van csatlakoztatva, vagyis napközben termelik az áramot, éjszakánként pedig a szolgáltatótól vételezik.
A napelemek persze sokkal több áramot tudnak termelni, mint amennyire egy háztartásnak szüksége van, a rendszer ezért a felesleget továbbítja a szolgáltató felé, hogy más otthonokat is ellásson árammal.
A korábbi években Magyarországon napelem szaldó elszámolás volt érvényben, amely értelmében a szolgáltató megmérte, hány kW energiát továbbított felé a rendszer, és mennyit vételezett, a kettő különbségéből pedig kiderült, melyik fél tartozik – ideális esetben a mérleg nyelve az év során kiegyenlítődött.
Ez a rendszer Európán belül már csak nálunk működött így, úgyhogy várható volt, hogy előbb-utóbb változás áll be a szabályozásban. 2022 őszén robbant a hír, miszerint 2024-től ez az elszámolási forma megszűnik, és a korábbi belépők is csak a csatlakozástól számított tíz évig vehetik igénybe.
Napelem szaldó helyett bruttó elszámolás
A barátom természetesen nem örült ennek a hírnek, hiszen ő csak 2024-ben jutott el oda, hogy napelemeket telepítsen a házára. Rá már a bruttó elszámolás vonatkozik, amelynek értelmében a szolgáltató alacsonyabb áron veszi meg a felesleges energiát, és magasabb áron számolja el a vételezettet; ennek eredményeként kisebb az esélye, hogy a két oldal kiegyenlítődik.
Ettől függetlenül úgy vélte, a napelem rendszer kiépítése még mindig elengedhetetlen, hiszen a beruházási költség mindenképp megtérül, és függetlenül attól, hogyan alakul a jövő energiahelyzete, az ő otthona biztonságban lesz, ahol mindig elegendő áram áll majd rendelkezésre.
Mivel a barátom igen jól informáltnak tűnt a témában, megkérdeztem, honnan szerzi a híreket: kiderült, ő leginkább a Napelem Rendszer oldalát szokta olvasgatni. A honlapon rengeteg cikk található, amelyek segítségével a laikusok is képbe kerülhetnek, hogyan működnek a napelemek, és milyen feltételek szükségesek ahhoz, hogy akár a saját otthonunkban is kiépíttessük a rendszert.
Külön bejegyzésekben foglalkoznak a napelem szaldó és bruttó elszámolás témáival is, de a honlapon keresztül kérdezni is lehet tőlük, ha úgy érezzük, nem kaptunk választ valamelyik kérdésünkre. Mindent egybevetve ez egy klassz oldalnak tűnik, ahol nem árulnak zsákbamacskát – úgy tűnik, a bizalom kiépítése érdekében fontosnak tartják az érdeklődők minél alaposabb tájékoztatását.
Miután az utazás órákig tartott, a barátokkal hosszasan beszélgettünk különféle környezetvédelmi kérdésekről, fenntarthatóságról. Biztos vagyok benne, hogy előbb-utóbb az én is beruházok majd napelemekbe, ekkor pedig a barátom tanácsára a Napelem Rendszer oldalára fogok ellátogatni.